Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Sahurda Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Ve Tok Tutan Besinler

Sahurda Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Ve Tok Tutan Besinler

Ramazan ayının uzun yaz günlerine denk gelmesi tutulan oruç süresinin uzun olmasını da beraberinde getirdi. Sıcak ve bunaltıcı bu günlerde oruç tutmak yeterince zor olsada sahurda yiyilen doğru besinler bu zorluğu en aza indirebiliyor. İftardan sonra yediğiniz yemekle ertesi gün oruç tutmak yapılan en büyük yanlışlardan bitanesi. Her ne kadar uzmanalr bu konuda açıklama yapsalarda ne yazık ki dikkate almayan bir kesim mevcut. Sahurda yediğiniz yiyecekler sizi gün içinde tok tutmaya yardımcı olurken aynı zamanda metebolizmaya da zarar vermeyecektir.

Sahurda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kan şekerinin düşmemesi, tansiyonun çıkmaması için sahur da yediğiniz şeyler önem arz etmektedir. Sahur da ağır etli yemeklerden kacınmak gerekir bunun yerine gün boyunca tok tutabilecek yulaf tercih edilebilir. Siyah çay yerine tok tutmasıyla bilinen yeşil çay tercih edilmelidir. Silah çay gün içerisinde su ihtiyacınızın artmasına sebep olacaktır. Ayrıca sahurda kahve tüketmekde metebolizmaya zarar vereceğinden önerilmemektedir. Genel olarak kafein içeren ürünler sahur da tercih edilmemelidir.

Hamurişi ve tatlılar gün boyunca tok tutacağı düşüncesiyle tercih edilmektedir fakat bu durum oldukça yanlıştır anlık olarak kan şekerini yükselten bu besinler gün içerisin de kan şekeri oranınızın düşmesine sebep olacaktır. Salam, sosis ve sucuktan da uzak durmak gerekmektedir. İçerisin de baharak ve tuz barındıran besinler gün içerisin de çok daha fazla suya ihtiyaç duymanıza sebep olacaktır.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Hiç şüphesiz ki sahurda yenmesi en çok tavsiye edilen besin yumurtadır. Yumurta içerisinde bulunan protein sayesin de gün içerisinde tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle az tuzlu ve haşlanmış olarak yenilmesi tavsiye edilen yumurta uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kuru baklagiller, muz ve süt ürünleri de sahurda yenilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır. Özellikle kuru baklagiller  gerek tok tutması gerekse enerji vermesi sebebiyle sahurda en çok tercih edilen besinlerdendir. Sahurda su içmekde oldukça önemlidir. Bir anda su içmek yerine iftardan sonra düzenli olarak böbrekleri yormayacak şekilde en az 2 litre su içilmesi önerilmektedir.

  1. Tarçın
  2. Çörek Otu
  3. Kefir
  4. Meyveler
  5. Salatalık ve domates
  6. Patates
  7. Yeşil Çay
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.