Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

İlaç Kullanmadan Kan Değerlerini Yükseltmenin Yolları

01.04.2020
5.278
İlaç Kullanmadan Kan Değerlerini Yükseltmenin Yolları

Kan, vücudun ihtiyacı olan oksijeni, besinlerden alınan tüm vitamin ve mineralleri tüm hücre dokularına teker teker taşınmasını sağlayan hayatta kalmamızı sağlayan en önemli sıvıdır. Vücudumuzda bulunan kan, dolaşım sistemi diye adlandırılan damarlarımıza görevini yerine getirmektedir. Atar damarlarda, toplar damarlarda ve kılcal damarlarda kanın bulunması için kalp pompalama işlemi yapar. Kalp kanı pompalar ve tüm vücudun ihtiyacı olan kan akışının gerçekleşmesini sağlar. Sağlıklı olabilmenin en temel kuralı, her bir hücrenin ihtiyacı olan kırmızı kanın yeterli düzeyde olmasıdır. Peki, kansızlık nedir? kansızlığın en önemli belirtileri nelerdir?

Kansızlık Nedir

Kanın en temel görevi akciğer , karaciğer, mide, böbrek ve diğer tüm organlara, tüm doku ve hücrelere ihtiyacı olan oksijeni taşımaktır. Nasıl ki yaşamak için insanlar nefes alıyorsa iç organlarımızın da yaşayabilmesi için nefes almaya yani oksijene ihtiyaçları vardır. Toplar, atar ve kılcal damarlarda vücudun ihtiyacına yetecek düzeyde kırmızı kanın bulunmamasına kansızlık denir. Hemen hemen herkesin karşı karşıya kalabildiği ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilen kansızlık belirtileri nelerdir?

Kansızlık Belirtileri

  • Çok aşırı hareket etmeden en ufak bir iş yaptıktan sonra yoğun bir şekilde yorgunluk hissedilmesi,
  • Ağır ve yavaş adımlarla yürüş yaparken çok hızlı koşmuş gibi nefes kesiliyor gibi kalp çarpıntısı yaşanması,
  • Saçlarda meydana gelen yoğun dökülmeler,
  • Tırnak dokusunun çok ince olması ve çok çabuk kırılması,
  • Sürekli uyku hali,
  • D vitamini eksikliği,
  • B12 vitamin eksikliği,

kansızlığın diğer nedenleri arasındadır. Yapılan kan tahlilleri neticesinde kan değerlerinde düşüş olan kişilere doktorları tarafından gerekli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fakat bazı durumlarda ilaç kullanmadan da kan değerlerini yükseltmek mümkündür. Eğer ciddi anlamda kansızlığınız yok ise ilaç kullanmadan sadece beslenme şekli ile kan değerlerinizi yükseltebilirsiniz. İşte kan yapıcı gıdaların listesi.

Bol bol maydanoz yemek bir süre sonra kan değerlerini yükseltmektedir.

Kurutulmuş siyah üzümü, çekirdeklerini çiğneyerek yemek kan yapar.

Dalak ve ciğer yemek kırmızı etten daha çok kan yapıcıdır.

Kırmızı pancarı suda haşlamadan buharda pişirerek yenmelidir.

Pekmez bilinen en eski kan yapıcı gıdadır. Pekmezle birlikte bir kaç damla limon suyu içilmesi kan yapıcı etkisini arttıracaktır.

Protein bakımından zengin et, balık, tavuk ve yumurta bol bol tüketilmelidir.

Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatlar kan yapar. Kansızlık tedavisi görürken ilaç kullanımıyla birlikte bu gıdaların tüketimine önem vermek tedavi sürecini hızlandıracaktır.Kan yapıcı ilaçları kullanırken mutlaka su yerine portakal yada limon suyu içilmelidir. Çünkü c vitamini ilaçların vücut tarafından daha kolay emilmesini sağlamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.