Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Reflekslerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

01.04.2020
1.103

Refleksler dış uyarıcılara karşı gösterilen sinir kaynaklı bilinçsiz reaksiyonlarıdır. Bazı insanların refleksleri doğuştan hızlı ve güçlüdür, bazılarının refleksleri ise dış uyarıcılara daha hızlı tepki verebilmek için pratik yaparak artırılabilir. Peki, refleksler nasıl geliştirilir? Makalede madde madde anlatılıyor.

Reflekslerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Refleksler dış uyarıcılara karşı gösterilen sinir kaynaklı bilinçsiz reaksiyonlarıdır. Örneğin, kafanıza doğru uçan bir beysbol topu görürseniz, beyniniz size çarpmadan topu bloke etmek için elinize bir sinyal gönderir. Ayrıca, iyi reflekslere sahip olmak spor, egzersiz, karşıdan karşıya geçmek veya araba kullanmak gibi günlük fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır. Bazı insanların refleksleri doğuştan hızlı ve güçlüdür, bazılarının refleksleri ise dış uyarıcılara daha hızlı tepki verebilmek için pratik yaparak artırılabilir. Peki, refleksler nasıl geliştirilir? İşte, refleksleri geliştirmek için kullanılabilecek etkili yöntemler:

1. Çevresel Görüşünüzü İyileştirin

Hızlı bir reaksiyon süresine sahip olmak, refleks konusunda bilinçli olmanıza bağlıdır. Günlük aktiviteler sırasındaki çevresel görüşünüze daha fazla dikkat ederek engelleri ve uçan cisimleri algılama yeteneğinizi güçlendirebilirsiniz. Bunun için, doğrudan görüş alanınızda olan bir pencereye bakın ve bakışlarınızı uzaktaki bir nesneye odaklayın. Her iki tarafta onu çevreleyen nesnelerin daha fazla farkında olmanıza izin verirken bu nesneye bakmaya da devam edin. Bu alıştırmayı günde bir kez yapın ve görüş alanınızı her seferinde biraz daha genişletin. Böylece, görüş alanınızda yer alan daha fazla nesneyi fark edebileceksiniz.

2. Video veya Bilgisayar Oyunları Oynayın

Video ve bilgisayar oyunlarında başarılı olmak için iyi bir el-göz koordinasyonu gerekir. Oyunlarda, duraklamadan düşünceden eyleme geçebilmeniz gerekir, aksi takdirde oyunu çabucak kaybedersiniz.  Araştırmalar, her gün kısa bir süre video ve bilgisayar oyunları oynamanın refleksleri iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

3. Odaklanma Çalışmaları Yapın

Düzenli meditasyon yaparak veya şimdiki ana odaklanarak farkındalığınızı arttırın. Kafanızı olumsuz ve yorucu düşüncelerden arındırın. Tüm dikkatini etrafınızdaki o andaki görüntülere ve seslere  odaklamaya çalışın. Bu odaklanma çalışmaları, refleksinizi geliştirir. Hareketleri ve olayları daha kolay fark etmenize ve potansiyel olarak daha hızlı tepki vermenize imkan sağlar.

4. Tenis veya Masa Tenisi Oynayın

Tenis ve masa tenisi, reflekslerinizi ve el-göz koordinasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek iki harika spor dalıdır. Bu iki sporu yapmak için kulübe kaydolabilir ya da arkadaşlarınızdan sizinle belirli aralıklarla tenis ya da masa tenisi oynamalarını rica edebilirsiniz. Ayrıca, voleybol, badminton ve basketbol gibi takım oyunları oynayarak da reflekslerinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

5. Besleyici Yiyecekler Tüketin

Reflekslerinizi geliştirmeniz için uygulayabileceğiniz tekniklerin yanında doğru beslenmeniz de çok önemlidir. Bu nedenle hızlı refleksler istiyorsanız vücudunuzun ve beyninizin sağlığını çok iyi korumalısınız. Rafine şeker ve trans yağları yüksek olan gıdalar kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir. Yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ almaya özen gösterin. Fındık, balık, çilek, yeşillik ve sarımsak gibi birçok yiyecek bilişsel işlevinizi artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, dehidrasyon uyuşukluk ve reflekslerin zayıflamasına yol açabileceğinden, bol su içmeye gayret edin.

6. Kaliteli Bir Uyku Uyuyun

Kaliteli bir uyku, daha hızlı ve güçlü reflekslere sahip olmak için en etkili yollardan biriidir. Hem vücudunuz hem de beyniniz uykulu olduğunda yavaşlar ve böylece refleks reaksiyonlarınızda bozulma meydana gelir. Hızlı refleksler için ideal uyku süresi 7-8 saat olarak karşımıza çıkar. Kaliteli bir gece uykusunun, her biri derin uyku ve hızlı göz hareketi (REM) uykusundan oluşan dört veya beş uyku döngüsünden oluştuğunu unutmayın.

7. Besin Takviyeleri Alın

Refleksleri güçlü sağlıklı bir birey olmanız için doğru beslenmenin yanı sıra bazı besin takviyeleri de alabilirsiniz. Besin takviyeleri, reflekslerinizin hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Ginseng, Gingko, B12 Vitamini, C Vitamini ve Omega 3 yağ asitleri reflekslerin gelişimi için alınabilecek faydalı besin takviyeleridir.

Son olarak, reflekslerinizi geliştirebilmeniz için çaba sarf etmeniz ve sabırlı olmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.