Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Soğuk Havalarda Doğru Egzersizin 10 Altın Kuralı

04.04.2020
967
Soğuk Havalarda Doğru Egzersizin 10 Altın Kuralı

Kış geldi ve de artık havalar iyiden iyiye soğudu. Soğuyan hava, beraberinde havadar yerlerde geçirilen vakitleri de azalttı. Oysa soğuk havalarda, havadar yerlerde bolca vakit geçirmek gerekiyor. Koşma, yürüme ve bisiklet gibi çaba sarf edici aktiviteler yapmak, insanın bağışıklık yapısını sağlamlaştırıyor. Zaten kış mevsiminin yapısında bulunan içine kapalı olan hal, bedene de sirayet edince, ruhen bir çöküntüye sebep olabilir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, tüm bunlara mani oluyor. Üstelik bu durum hem sağlık hem de form kazandırıyor. Uzmanların ve Tıp Doktorlarının özellikle tavsiye ettiği, havaların soğuması ile yapılacak olan önlemlerde ve spor aktivitelerinde, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Soğan Gibi Kat Kat Giyinin

Beden ısısının düşürülmemesi için kıyafetleri üst üste giyin. Hava insanı kötü yapmaz ama seçtiği giysi kötü yapar. Soğan zarlarının incecik katlanması gibi kalın olmayan giysilerinizi üst üste giymeniz gerekiyor. Terin emilmesine ve havanın alınmasına müsaade eden kumaş cinsleri tercih edilmesi gerekiyor.

Şapka Kullanın

Bedenin en hassas bölümlerini soğuktan koruyun. Dizler, boyun, omuz, baş ve eller korunması gereken bölgelerdir.

Ayakkabılarınızı Kurutun

Islak mevsim kış aylarının handikabı, yerle temas eden ayakkabıların kurutulmasıdır. Bu çok çok önemlidir.

Isınmak İçin Acele Etmeyin

Yapacağınız spor hareketlerine ağır ağır yapın. Bedenin ısı derecesini de yavaşça yükseltin. Zira bedenin gereksinimi olan ısınma derecesi hava koşullarına göre değişir.

Burundan Nefes Alın

Sıcak olmayan buz gibi hava solumum yollarında ciddi tahribatlar yapar. Ciğerlere ulaştırılması gereken havayı burun vasıtası ile gerçekleştirin. Burundan alınan havanın etkisi, burun içeriğinde bulunan kıllar ve diğer etkenler sayesinde azaltılır.

Su Tüketimini İhmal Etmeyin

Soğuk ile sıvı, size tezat gibi görünse de, bedenin susuz kalmaması gerekir. Egzersiz amaçlı yapılacak olan hareketlerden evvel, bir yahut ta iki bardak su tüketilmesi, uzamanlar tarafından çok faydalı gösteriliyor.

Güneş Işığından Yararlanın

Soğuyan hava, güneşli günlerin kıt olması anlamındadır. Her bulduğunuz güneşli havada, ilk fırsatta, güneşin karşısına geçin. Işınların bedeniniz ile temasını sağlayın. Hareketlerinizi burada yapın.

Kilo Almayın

Beslenme en dikkat edilecek şeydir. Kışın soğuk havasında hareketsizlik ve yiyecek sarfiyatı size fazladan kilolar kazandırabilir. Beden derisinin içerisindeki yağlı dokunuzu fazlalaştırmayın. Bu dokunun kalınlığı sıcak olmayan buz gibi havada avantajmış gibi görünse de kültürfizik hareketlerinde dezavantaj teşkil eder.

Çok Soğuk Havada Açık Alanları Tercih Etmeyin

Esinti oluşturan zaman dilimlerinde esintiye karşı muhafazalı yerleri tercih edin. Ayazın sizi çarpmasına müsaade etmeyin. Soğuk yel, insan vücudunda depolanır ve direnci kırar.

Yorgun ve Hasta İken Egzersiz Yapmayın

Hastalık durumunda ve bedenin yorgun düştüğü anlarda hareketlerden kaçının. Bedeni daha fazla yıpratmayın. Bedenin dinlenmeye ihtiyaç duyduğu bir zaman diliminde, sağlık adına hareket, beden direncini yerle bir eder.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.