Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Mükemmeliyetçi Olmanın Zararları

19.08.2021
1.245
Mükemmeliyetçi Olmanın Zararları

Mükemmeliyetçilik, sanılanın aksine insanın kendisine en fazla zarar verebileceği özelliklerden bir tanesidir. Pek çok insan, mükemmeliyetçi olmanın olumlu bir özellik olduğunu düşünse de, durum sanılanın aksidir. Amerika ve Kanada genelinde yapılan araştırmalara göre, her 5 öğrenciden 2’sinde mükemmeliyetçi olma durumu bulunmaktadır. Ayrıca bu oranlar giderek artış göstermektedir.

Günümüzde pek çok insan, bir işi kusursuz bir şekilde tamamlamadığı zaman kendisinin başarısız olduğunu düşünmekte ve kendini başarısız gördüğü işler için suçlamaktadır. Dozunda olduğu zaman iyi bir özellik olabilecek mükemmeliyetçilik, günümüzde aşırıya kaçmakta ve bu durum pek çok olumsuzluğa yol açmaktadır. Mükemmeliyetçi insanların özellikleri kişiden kişiye farklılık gösterebilse de, çoğunlukla olumsuz etkiler ağır bastığı için mükemmeliyetçilik bir hastalık olarak nitelendirilebilmektedir.

Mükemmeliyetçi Olmanın Yaşam Üzerine Etkileri Nelerdir?

Mükemmeliyetçi olma, uzmanlar tarafından hem iyi, hem de kötü olarak değerlendirilmektedir. İyi olan mükemmeliyetçilik insanı başarıya iterken, kötü mükemmeliyetçilik ise hayattan soğuma, kendini suçlama hatta intihara meyilli olma gibi durumların başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Mükemmeliyetçi düşünceye sahip insanlar, bir sınavdan düşük aldıkları zaman kendilerini suçlamaktadır. Ancak bu durumun yerine insan kendini daha motive edebilecek sözler sarf etmeli ve kendisinin daha iyi olabileceğini tekrar ederek kendini bir nevi avutmalıdır. Zira beyin, kötü düşünceleri algıladığı zaman, başarısız olduğuna tam olarak inanacaktır.

Mükemmeliyetçilikle başa çıkma konusunda araştırma yapan bireyler, kendilerini suçlamamayı ve her işin mükemmel olamayacağını sürekli tekrar etmelidir. Yapılan araştırmalara göre aşırı mükemmeliyetçi tavırlar sergileyen insanlarda pek çok kişilik bozukluğu meydana gelebilmektedir. Aşağıda yer alan listede mükemmeliyetçi insanların karşı karşıya kalabilecekleri olumsuz durumlardan bazıları sıralanmaktadır.

  • Mükemmeliyetçi insanlar, çoğu işlerinde fazla zaman harcadıkları için geri kalan işlerine zaman bulamaz ve hayattan geri kalır.
  • Mükemmeliyetçi insanlarda beslenme bozuklukları meydana gelme olasılığı çok yüksektir.
  • Mükemmeliyetçi insanlar sürekli bir olumsuz düşünceyle yaşadıkları için uykusuzluk, kronik yorgunluklar, baş ağrıları ile karşı karşıya kalır.
  • Mükemmeliyetçi olan bireylerde endişe, depresyon, saplantı gibi sorunlar görülmektedir.
  • Her detayın mükemmel olması gerektiğini düşünerek yaşayan insanlarda erken ölüm, hatta intihara meyilli olma ihtimali yüksektir.

Mükemmeliyetçi insanlardaki kaygı, hiçbir şeyin istedikleri gibi olmayacağından dolayı oluşmaktadır. Bu tür insanlarda kısır döngü başlar ve kimliklerine hiçbir leke gelmemesi için çalışırlar. Bu nedenle hayattan geri kalır ve istedikleri yaşama erişmekte zorlanırlar. Mükemmeliyetçi insanlar, başarabilecekleri işleri kendilerinden uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle kendilerini başarılı hissetmekte güçlük çekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.