Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Karıncalanma Hissi Hangi Hastalıkların Habercisi

08.07.2021
3.557
Karıncalanma Hissi Hangi Hastalıkların Habercisi

El ve ayak karıncalanmaları pek çok insanın yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Karıncalanma hissi, insanların dikkat etmesi gereken sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorun, çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle el ve ayaklarında karıncalanma hissi yaşayan kişilerin doktora görünmesi gerekmektedir.

Pek çok insan vücutta karıncalanma nasıl geçer sorusunu sormakta ve çeşitli çözüm önerileriyle ilgili araştırma yapmaktadır. Peki el ve ayak karıncalanmasının nedenleri nelerdir? Karıncalanma konusunda ön plana çıkan tedavi yöntemleriyle ilgili neler söylenebilir?

El ve Ayak Karıncalanma Sebepleri Nelerdir?

El ve ayaklarda karıncalanma sıklıkla kol-bacak-el ve ayaklara giden sinirlerin hastalıklarında görülmekte olup birçok insanın sorun yaşamasına neden olmaktadır. Nöropati olarak adlandırılan hastalığın görülme sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat genel olarak %10’lara kadar çıkan oranlarda nöropatinin görüldüğüne dair çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

Ayak karıncalanması neden olur sorusu bağlamında çeşitli faktörler ön plana çıkmaktadır. Fakat karıncalanma hissi yalnızca ayak bölgesinde ortaya çıkmaz. Bunun yanı sıra kol, bacak ve elde de karıncalanma görülebilmektedir. Obeziteye bağlı olarak diyabetin görülme sıklığında artış yaşanması, aynı zamanda nöropatinin artmasına da neden olmaktadır. Öte yandan B12 vitaminin eksikliği de nöropatiye sebep olan faktörlerden bir tanesidir. Bağışıklık sisteminin farklı çalışmasının da nöropatiye neden olduğu bilinmektedir.

Karıncalanma Hangi Hastalıkların Habercisi

El ve Ayaklarda Karıncalanma Sık Görülür mü?

El, kol, ayak ve bacaklarda görülen karıncalanma hissinin görülme sıklığı, konu ile ilgili önemli hususlardan bir tanesidir. Son yıllarda nöropatide artış yaşandığı bilinmekte olup uzmanlar bu konunun en önemli nedenlerinden bir tanesi olarak diyabeti göstermektedir. Karıncalanma hissi bağlamında son zamanlarda obezitenin artmasının çok riskli bir durum olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra vitamin eksikliklerinin de nöropatinin artmasına neden olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Peki el ve ayaklardaki karıncalanması hissinin yol açtığı hastalıklar nelerdir?

El ve Ayak Karıncalanmaları Hangi Hastalıkların Habercisidir?

El ve ayaklarda uyuşma yaşanması, farklı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle el ve ayaklarında karıncalanma olan kişilerin mutlaka doktora görünmesi gerekmektedir. El ve ayak karıncalanmalarının habercisi olan hastalıklar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Diyabet
  • Guatr
  • Böbrek ya da karaciğer yetmezliği
  • Bağışıklık sisteminin farklı çalışması
  • B12 vitamini eksikliği
  • Folik asit eksikliği

El ve ayaklarında karıncalanma hissinin bulunduğu kişiler, yukarıdaki hastalıklardan herhangi birine sahip olabilir. Kişilerin net bir teşhis için karıncalanma hissini yaşadıktan sonra doktora görünmesi ve doktor kontrolünde tedavi yöntemlerine başvurması gerekir. Bu bağlamda tam teşhis, doktor tarafından yapılan çeşitli tetkikler ile konulmaktadır. Altta herhangi bir hastalığın yatıp yatmadığını öğrenebilmek adına doktor tarafından önerilen tetkiklerin yapılması ve ardından tedavi yönteminin uygulanması, erken teşhis adına oldukça önemlidir. Bu nedenle kişiler, karıncalanma hissini yaşadıkları an doktora gitmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.