Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Göz Kuruluğu için Bitkisel Çözüm

08.07.2021
1.458
Göz Kuruluğu için Bitkisel Çözüm

Göz kuruluğu geçen var mı pek çok insan tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir. Yaygın bir rahatsızlık olan göz kuruluğu, insanların çeşitli sıkıntılar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Göz kuruluğu olan kişiler, rüzgâr ya da sıcağa karşı aşırı duyarlı olmakta, bununla birlikte gözlerinde tahriş ya da kaşıntı meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler, kuru göz sendromunu düşündürebilmektedir. Peki ama göz kuruluğu tam olarak nedir ve göz kuruluğunun tedavisinde ön plana çıkan bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz Kuruluğu Nedir?

Kuru göz sendromunun anlaşılabilmesi adına sorulan göz kuruluğu nedir sorusu, cevap verilmesi gereken çok önemli sorulardan bir tanesidir. Gözün önünü koruyan ve gözü ıslak tutan tabakanın düzensiz ya da eksik olması durumu olarak bilinen göz kuruluğu, birçok insanda görülen sorunlardan bir tanesidir. Bilindiği üzere gözün önünü koruyan tabaka, gözün dış etkenlerden ve çeşitli mikroorganizmalardan korunmasını sağlamaktadır. Tabakanın düzensiz ya da eksik olması ise gözün korunmasız kalmasına sebep olur. Göz kuruluğunun giderilmesinde etkili olan pek çok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Çözüm

Göz Kuruluğu için 5 Bitkisel Çözüm Önerisi

Göz kuruluğunun giderilmesinde ön plana çıkan bitkisel yöntemler, kişinin göz kuruluğundan kurtulmasını sağlayabilmektedir. Bu bağlamda kişinin doktoruna danıştıktan sonra bitkisel yöntemleri kullanması çok önemlidir. İşte göz kuruluğu için 5 bitkisel çözüm önerisi!

Zeytinyağı

Pek çok faydaya sahip olan zeytinyağı, göz kuruluğunun giderilmesinde için de kullanılmaktadır. Zeytinyağı içerisinde yer alan linoleik asit ve oleik asit gibi yağlar, gözlerdeki kayıp nemi telafi etme konusunda oldukça başarılıdır. Gözlerdeki tahriş ve iltihaplanmayı da önleyen zeytinyağı, kapalı göz kapaklarına sürülmektedir.

Lavanta Yağı

Pek çok insan lavanta yağı kullanarak göz kuruluğum geçti şeklinde bir yorumda bulunmaktadır. Antioksidan, analjezik vb. özelliklere sahip olan lavanta yağı, bu özelliklerinden ötürü kuru gözlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Lavanta yağı ile göz kuruluğu tedavisi için aşağıdaki adımların atılması gerekmektedir:

  • Birkaç damla lavanta yağını bir bardak suya ekleyin.
  • Lavanta yağı ve suyu karıştırarak temiz bir bezi bu karışıma batırın.
  • Bezdeki fazla suyu sıkarak bezi göz kapaklarınızın üzerine koyun.
  • 10-15 dakika olacak şekilde bezi göz kapaklarınızda tutun.

Yukarıdaki gibi hazırlanan solüsyon ile birlikte göz kuruluğunun belirli bir süre sonra gittiği fark edilecektir.

Rezene Tohumu

Rezene tohumu, göz kuruluğunun bitkisel tedavisinde ön plana çıkan bitkilerden bir tanesidir. Anetol olarak adlandırılan bir bileşik içeren rezene tohumu, iltihaplanmanın azalmasına destek olmaktadır. Rezene tohumunun yatıştırıcı özelliği ise gözlerdeki nemi korumaya yardımcı olmaktadır.

Salatalık

Göz kuruluğu için 5 bitkisel çözüm kapsamında değerlendirilebilen salatalık, pek çok faydası olan bir sebzedir. Salatalık ile göz kuruluğu tedavisi için aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir:

  • Soğutulmuş bir salatalığı yuvarlak dilimler halinde kesin.
  • Salatalık dilimlerini göz kapaklarınıza koyun.

Gözleri rahatlaması adına bu işlemi günde 1 ya da 2 kere yapabilirsiniz. Bu sayede nemini kaybetmiş gözlerin tekrar nem kazanması olanaklı hale gelecektir.

Hindistan Cevizi Yağı

Laurik asit ve kaprik asit vb. yağ asitlerine sahip olan hindistan cevizi yağı, cilt ve saçlar için faydalı olmakla birlikte bunun yanı sıra göz kuruluğunun bitkisel tedavisinde ön plana çıkmaktadır.

Yukarıdaki bitkisel tedavi yöntemlerinin her biri göz kuruluğu konusunda oldukça faydalıdır. Fakat göz kuruluğu sorunu olan kişilerin doktora görünmesi ve doktor tavsiyesi ile bitkisel yöntemlere başvurması gerekmektedir. Herhangi bir komplikasyon olmaması için bu hususun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.