Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Ödem Neden Oluşur, Ödem Oluşumunun Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

17.11.2022
390
Ödem Neden Oluşur, Ödem Oluşumunun Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Başta kadınlar olmak üzere birçok insanın yaşadığı sağlık sorunlarından olan ödem nedir, nasıl atılır? Soruları merak konusudur. Vücutta ödem oluşumunun pek çok farklı sebebi olduğu gibi oluşan ödemlerin atılabilmesi adına kullanılabilecek pek çok farklı yöntem olduğu da belirtilmelidir. Bu noktada uzman tavsiyelerine başvurmak oldukça önemli olduğu gibi aynı zamanda doğal besinler ve gıdalar aracılığıyla ödem oluşumlarının engellenmesi kritik bir öneme sahiptir.

Ödem Nedir?

Ödem nedir? merak edenler için bazı durumlarda zorlayıcı bazı durumlarda ise gündelik yaşantının rutini haline dönüşen bu sorunun ne olduğu tedavi yöntemlerine geçilmeden önce açıklanmalıdır. Ödem en genel anlamıyla vücudun herhangi bir bölümünde yüksek düzeyde sıvı birikmesi sonucunda oluşan çoğunlukla şişlik belirtileri gösteren sağlık sorununa denmektedir.

Vücutta ödeme sebep olan pek çok faktör olmakla birlikte ödem sorunlarının kol, bacak, el ya da benzeri bölgesel etkileri bulunabildiği gibi insan sağlığının genel anlamıyla olumsuz etkilenmesine sebep olabilecek etkileri de bulunmaktadır. Dolayısıyla ödem oluşumları hafife alınmadan ve daha ciddi bir sağlık sorununa sebep olmadan tedavi edilerek vücuttan atılmalıdır.

Ödem Sebepleri

Ödem Sebepleri

Ödem Oluşumunun Nedenleri

Göz, mide, ayak, bilek, bacak, el, kol, yüz karın ve vücut başta olmak üzere bedenin pek çok farklı bölümünde ödem belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasının sebepleri çoğunlukla dışsal etkiler olmasının yanı sıra bazı durumlarda da vücudun belli bölümlerinde kan dolaşımının yeterli düzeyde olmaması hallerinde kendiliğinden ödem oluşabilmektedir.

Vücutta ödem nedenleri ödemin oluştuğu bölgeye göre farklılıklar gösterebiliyor olmakla birlikte genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • Vücut içerisinde bulunan küçük kan damarlarının sıvı sızdırması
  • Karaciğerin iltihap atma işlevini yitirmesi
  • Kan dolaşımının ihtiyaçlara cevap veremeyecek şekilde yapılmaması durumlarında
  • Damar ve kas hasarlarında
  • Dışarıdan gelen darbeler sonucunda
  • Hormonal bozukluklar ve değişimler
  • Cerrahi müdahaleler veya açık kesi yaraları

Gibi durumlar sonucunda vücutta ödem oluşumu ortaya çıkabilmektedir.

Vücutta Ödem Belirtileri

Vücutta ödem belirtileri de ödemin neden oluştuğu gibi bölgesel farklılıklar içeriyor olmasının yanı sıra yine en genel anlamıyla ödem belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bölgesel olarak ortaya çıkan şişlikler ve ağrılar
  • Şişlik ve ağrı oluşumunun bulunduğu bölgenin kullanılması durumunda yaşanan zorluklar
  • Nefes alma konusunda yaşanan zorluk

Gibi durumlar vücutta ödem belirtileri arasından yer almakla birlikte kesin teşhis için hekim muayenesi gerekmektedir ve bunula birlikte bölgesel olarak ortaya çıkan ödemlerde farklı belirtilerin gözlemlenmesi de olasıdır.

Vücutta Ödem Nasıl Atılır?

Vücutta ödem nasıl atılır? Merak edenler için en basit yöntemin sağlıklı ve düzenli bir yaşam biçimine sahip olunmasının zorunlu olduğu belirtilmelidir. Dolayısıyla ödem oluşumları engellenmek ve atılmak isteniyorsa düzenli spor yapılmalı, gün içerisinde hareketli olunmalı, boy kilo endeksine yeterli düzeyde önem verilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.