Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Mide Ekşimesi Nedenleri

14.02.2021
8.481
Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Mide Ekşimesi Nedenleri

Hayat kalitesini olumsuz etkileyen ve birçok insanda görülen mide ekşimesi, pek çok insan tarafından mide yanmasıyla karıştırılmaktadır. Fakat ikisinin farklı rahatsızlıklar olduğunu ifade etmek gerekir. Göğüs bölgesinde yanma oluşmasından dolayı İngilizcedeki karşılığı “heartburn” olan mide ekşimesi nedir? Sık sık mide ekşimesi neden olur?

Mide Ekşimesi

Mide asidinin çeşitli nedenlerden dolayı yemek borusuna geri çıkarak karın ve göğüs bölgesinde yanma hissi oluşturması olarak bilinen mide ekşimesi, gündelik hayatta birçok insanın baş başa kaldığı sorunlardan bir tanesidir. Ağır yemek ve gazlı içecek tüketmek, mide ekşimesinin sebeplerinden birkaçıdır. Mide ekşimesinin devamlılık arz etmesi, farklı sorunların habercisi olabildiğinden kişinin doktora görünmesi çok önemlidir.

Mide Ekşimesi Nedenleri

Bireyin kendini rahatsız hissetmesine neden olan mide ekşimesinin bir sebebi bulunmaktadır. Mide ekşimesi nedenleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Obezite
  • Stres ve öfke
  • Gebelik
  • Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı

Mide Ekşimesine İyi Gelenler

Pek çok insan, mide ekşimesi sorunu ile baş başa kaldığından dolayı mide ekşimesine neyin iyi geldiğine dair çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Mide ekşimesi için kişinin yaşantısını düzenlemesi gerekmektedir. Bu bağlamda kişi; baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler ve alkol ile yağlı yiyeceklerden uzak durmak durumundadır.

Öte yandan kişinin uykusundan en az 3 saat önce gıda alımını durdurması, mide ekşimesi bağlamında çok önemlidir. Az ve sık öğünler, kişinin mide ekşimesi ile baş başa kalmasını önleyeceğinden ötürü kişilerin az ve sık bir şekilde yemek yemesi gerekmektedir.

Bunların yanı sıra mide ekşimesinden korunabilmek adına özel olarak üretilen bazı yastıklar bulunmaktadır. Bu yastıklar kullanılarak mide ekşimesinden korunabilmek mümkündür. Yatak başlığının yükseltilmesi de mide ekşimesinin önlenmesi konusunda etkili bir yöntemdir. Kişi badem, bal, muz, maden suyu vb. gıdaları tüketerek de mide ekşimesinden koruyabilmektedir.

Mide Ekşimesine İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Mide ekşimesine iyi gelen bitkisel çözümler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Çiğ patatesin suyu sıkılarak yemeklerden önce içilebilmektedir.
  • Zencefil ve kekik çayları, yemeklerden yarım saat sonra içildiğinde sindirim sistemi daha hızlı çalışacak, bu durum da midenin rahatlamasını olanaklı hale getirecektir.
  • Yarım fincan suya elma sirkesi ekleyip bu karışımın içilmesi, midedeki yanma hissinin önlenmesini sağlamaktadır.

Yukarıdaki gibi sıralana bitkisel çözümler sayesinde kişi, midesindeki ekşime hissinin kaybolduğunu görebilmektedir.

Mide Ekşimesi ve Gaz

Mide gazı, birçok insanın rahatsız olmasına neden olan mide sorunlarından bir tanesidir. Yemek yerken ya da bir şeyler içerken hava yutulduğundan dolayı midede gaz birikmektedir. Mide ekşimesi ve gaz bağlamında kişinin geğirmesi sorunun çözülmesini sağlayabilmektedir. Midedeki gazın, mide ekşimesine neden olabildiğini ifade etmek gerekir.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Kişinin mide ekşimesi sorunu için doktora görünmesi ve uygun tedavi yöntemleri ile tedavi olması gerekmektedir. Mide ekşimesi sorunu ile baş başa kalan kişilerin dengeli ve dikkatli bir şekilde beslenmesi gerekmekte olup çeşitli yiyeceklerden uzak durması çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.