Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Bunyon Sebepleri, Bunyon İçin Bitkisel Tedavi

01.10.2020
5.449
Bunyon Sebepleri, Bunyon İçin Bitkisel Tedavi

Başlangıçta, ayaklarda kemik büyümesinin nedeni sıkı, rahatsız edici, küçük ayakkabılardı, bu yüzden o zamanki çoğu kadın bu sorunla karşı karşıya kaldı. Öyleyse neden kadınlar farklı ayakkabı seçeneklerine sahip olmalarına rağmen ayaklarda kemik çıkıntısı “halluks valgus” a maruz kalıyor?

Başparmak Çıkıntı “Bunyon” Belirtileri Nelerdir?

 • Baş parmak eklemi çevresinde ağrı, kızarıklık veya şişme
 • Aynı bölgedeki nasırlar
 • Hafif veya şiddetli ağrı
 • Başparmağın tabanında deri katmanlarını kalınlaştırmak
 • Ayak başparmağının tabanının dışında şişkinlik
 • Başparmağın kısıtlı hareketi

Kemik Büyümesine Ne Sebep Olur?

Kemik büyümesi-çıkıntısı sadece dar ayakkabılardan değil, diğer birçok nedenden kaynaklanır. İşte nedenleri;

 • Yürürken ayak tabanlarına yanlış bastırma veya aşırı zorlama
 • Kalıtsal nedenler,
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymek ayak ve ayak bileklerine çok fazla yük bindirir, bu nedenle size uygun ayakkabılar seçmek kemik çıkıntısını önlemek için iyi bir fikir olacaktır.
 • Ayak yaralanmaları, düz ayaklar ve aşırı kilolu olmak da rol oynar.

Ayaklarda Kemik Büyümesini Önleme Yöntemleri

Ayak başparmağındaki aşırı büyümüş kemikler, güzelliğinden dolayı özellikle kadınlarda can sıkıcı olabilir. Bu tür kemikler büyüdüğünde, hiçbir ayakkabı bu çıkıntıları gizleyemez, bu nedenle ayaklarınızda mümkün olduğunca kemik çıkıntılarından kaçınmaya çalışın. Bunu başarmak için birkaç kurala uymalısınız:

 • Süslü ama kalitesiz, dar ve küçük ayakkabılar giymekten kaçının. Bunun yerine size uygun kaliteli ayakkabılar giyin.
 • Topuklu ayakkabı sevenler, ayakkabı koleksiyonlarına daha düşük topuklu ayakkabılar eklemelidir. Alçak topuklu ayakkabılar, yükü ayaklara daha doğru dağıtır.
 • Alçak topuklu ayakkabılar giyerken bile yürümekte zorluk çekiyorsanız, bir profesyonele danıştığınızdan emin olun.
 • Aşırı kilonun ayak başparmağında kemik büyümesine ve çıkıntıya da neden olduğunu unutmayın. Aşırı kilolar Halluks Valgus’un başta gelen sebeplerindendir.
 • Ayak kemiklerinin büyümesini ve çıkıntısını önlemek için bir bandaj kullanılması da önerilir.
 • Kemik güçlenmesini desteklemek için A, D ve C vitaminleri ile kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilmelidir.

Halluks Valgus’u Tedavi Etmenin Basit Yolları

 • Ayak tabanları için düzenli masaj ve egzersiz yapın. Bu masajlar sayesinde ayak tabanlarınızdaki kan akışını düzenleyebilir ve ayak parmaklarınızı doğru pozisyonda tutabilirsiniz.
 • Ayak ağrısını gidermek için 3 litre suyu ısıtın, ardından hafifçe soğutun, 5 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin ve ayaklarınızı 15 dakika içinde bekletin. Bu yöntem yorgunluğu giderir ve kasları gevşetir.
 • Lavanta yağı, özellikle cilt bakımı ve sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yağdan birkaç damla ayağınıza sürün ve iyice emmesine izin verin.

Ameliyat Zamanı Geldiğinde!

Bunyonunuz çok ağrılıysa ortopedistiniz ameliyat önerebilir. Ancak uzmanlar bunyon problemlerinden kaçınmak için önce ayakkabılarınıza ameliyat yapmanız gerektiğini söylüyor. Ağrı bir yıldan uzun sürerse bunyon ameliyatını düşünmenin zamanı gelmiş olabilir, ancak çoğu hastada ameliyatı seçmeden önce yıllarca bunyon ve ağrı olacaktır.

Doktor Botek, bunyonlara, çekiç parmaklara, bursitlere, küçük parmak altında bunyona veya ayağınızın topuklarında ağrı gibi diğer ağrılı ayak sorunlarına neden olabileceği için doktorlar ameliyat önerebilir diyor. Hafif veya ağır vakalarda ameliyat yapılabilir.

Bunyonlarım İçin Ne Zaman Ameliyat Olmalıyım?

“Hastalar yaşlandığında, bunun nedeni genellikle bunyonun başka sorunlara neden olmasıdır.

Ameliyatın amacı ağrıyı gidermek ve ayak başparmağını doğru pozisyonuna döndürmektir. Bunyon ameliyatı ile cerrah, kemikleri, bağları, tendonları ve sinirleri doğru sıraya koyar ve topakları çıkarır.

150’den fazla bunyon cerrahisi türü vardır, ancak cerrahlar genellikle yarım düzine kadar yaygın olarak kullanılan prosedürlerden birini seçerler.

Ancak bu arada, ameliyatsız olarak bunyonun boyutunu küçültmek için aşağıdaki doğal ilaçlardan birini veya birkaçını deneyebilirsiniz.

Bunyon İçin Doğal İlaçlar – Bitkisel Tedavi

1- Normal kilonuzu koruyun

Ancak, eğer aşırı kiloluysanız, bu fazla kiloların bunyon bölgesine daha fazla baskı yapacağını ve ağrınızı artıracağını söylemeye gerek yok.

2- Zeytinyağı

Biraz zeytinyağını ısıtın, ayak ve ayak parmaklarına kan akışını artırmak için günde iki kez 15 dakika boyunca bunyon, ayak parmakları ve ayak tabanlarına masaj yapın. Bu masaj eklemlerin hareket etmesini kolaylaştıracak ve bunyonun kireçlenmesine yardımcı olacaktır.

3- Buz

Buz, özellikle bunyonunuzdaki şişliği azaltmak için harikadır. 10 dakika boyunca günde birkaç kez buz uygulayın.

4- Epsom tuzları

Epsom tuzu, iltihabı ve ağrıyı hafifleten magnezyum sülfat içerir. Bunyonunuz rahatsızsa, yarım bardak Epsom tuzunu küçük bir sıcak su küvetinde eritin ve ayaklarınızı günde iki kez 20 dakika ıslatın. Bunyonunuza masaj da yapabilirsiniz.

5- Papatya

Bunyon problemlerinize birinci sınıf bir çözüm istiyorsanız, kendinize biraz papatya alın. Papatya, bunyonunuzun şişmesini ve ağrısını azaltacak iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Günde birkaç kez papatya çayı için, ancak çay poşetlerini de atmayın, çünkü bunları doğrudan bunyonlarınıza da koyabilirsiniz (sıcak en iyisidir).

6- Ayak parmaklarınızı gerin

Ayak parmaklarınızı esnetmek ayak ağrısını harekete geçirmeye ve dengelemeye yardımcı olabilir. Ayak parmaklarınızı germek için ayak parmaklarınızı 5 saniye düz tutun ve ardından 5 saniye kıvırın. Bu esnemeleri günde üç kez 10 kez tekrarlayın.

7- Zerdeçal

Zerdeçal, iltihabı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek kapsaisin içerir. Zerdeçalın faydalarını görmek için bir çay kaşığı zerdeçal ile bir bardak sıcak suyu karıştırın. Tadı beğenmediyseniz 1 çay kaşığı organik bal ekleyebilir veya bunyonlarınıza harici olarak zerdeçal sürüp bir gece orada bırakabilirsiniz.

8- Doğru Ayakkabıları Giyin

Doğru ayakkabının seçilmesinin ayaklarınızın rahatlığı ve görünümünde tüm farkı yaratacağını söylemeye gerek yok. Eğer bunyonm sorunu yaşıyorsanız giydiğiniz ayakkabı da bunu etkiler. Bu yüzden daha rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz..

Ayak parmaklarınızdaki herhangi bir sürtünmeyi veya baskıyı ortadan kaldıracak ayak parmakları için derin, geniş bir alana sahip ayakkabıları tercih edin. Hareket halindeyken basıncı ayaklarınızın etrafına eşit olarak dağıtmak için yastıklı bir ayakkabı kullanın. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıları bir kenara koyun – ayak parmaklarınızın anormal şekilde hareket etmesini istemiyorsanız onlara ihtiyacınız olmayacak. Ayrıca sıkı oturan çoraplar giymekten kaçının.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.