Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Hipersomnia (Uykusuzluk) Belirtileri ve Tedavisi

14.02.2021
1.707
Hipersomnia (Uykusuzluk) Belirtileri ve Tedavisi

Uyku bozukluğu olarak değerlendirilen hipersomnia gündüz uykusuzluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan sağlığını tehlikeye sokan bu rahatsızlık, toplamda yaygın olarak görülmekte olup birçok insan bu rahatsızlıktan şikâyet etmektedir. Kişinin sosyal hayatında çeşitli olumsuzluklara neden olan hipersomnia, aynı zamanda ev ya da iş kazalarına da neden olmaktadır. Bu nedenle bireylerin rahatsızlığı ciddiye almaları ve belirtilerden herhangi birini görmeleri halinde doktora görünmeleri gerekmektedir. Peki ama hipersomnia nedir ve hipersomnia belirtileri nelerdir?

Hipersomnia Ne Demek?

Uykusunu 7 saat ve üstü olacak şekilde almasına rağmen uyuma isteği içerisinde olan bireylerde görülen hipersomnia, gündüz uykusuzluğu olarak bilinmektedir. Pek çok insan hipersomnia ne demek şeklinde bir soru sormakta ve sorunun cevabını merak etmektedir. Pek çok insanın bu rahatsızlık ile karşı karşıya olduğu bilindiği için sorunun çok olağan olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

Pek çok kişi, gece uykularını sorunsuz bir şekilde tamamlamalarına rağmen gündüz uyuma isteği içerisinde olmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler, ne kadar uyurlarsa uyusunlar kendilerini yorgun ve uykusuz hissetmektedir. Bu his, birçok insanın çeşitli sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Hipersomnia ile Birlikte Görülen Uyku Rahatsızlıkları

Hipersomnia ile görülen çeşitli uyku rahatsızlıkları bulunmaktadır. Aslında hipersomnianın üç farklı kolda incelenebildiğini ifade etmek mümkündür. Bu kollar ise genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

Klein Levin Sendromu

Bu uyku rahatsızlığı 10 ila 20’li yaşlardaki erkeklerde görülmekte olup kişinin uykusunu, duygularını, iştahını ve cinsel davranışlarını etkilemektedir.

İdiopatik Hipersomnia

15 ila 30’lu yaşlarda görülen bu rahatsızlık ile kişiler gece kesintisiz bir şekilde uyumalarına rağmen gündüz uyku hali içerisinde olmakta ve gündüz uykusu istemektedirler. Bireyler, çoğunlukla sabahları uyanma güçlüğü yaşamaktadır.

Narkolepsi

Hipersomnia hastalığı bağlamında birçok insan narkolepsi nedir sorusunu sormaktadır. Narkolepsi, kadın ve erkeklerde eşit oranda görülenve kişinin gündüz uyku atakları içerisinde olmasına neden olan bir rahatsızlıktır. 20’li yaşlarda görülen bu rahatsızlık, gündüzleri insanların dayanılamayacak bir seviyede uyku atakları içerisinde olmasına neden olmaktadır.

Hipersomnia Belirtileri Nelerdir?

Kişinin yaşantısını oldukça fazla etkileyen hipersomnia hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Hipersomnia belirtileri genel olarak 3 farklı hastalık kolunda farklı belirtilere sahiptir. Bu bağlamda hipersomnianın 3 farklı kolunun belirtilerinin ayrı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Hipersomnia Tedavisi

Hipersomnia tedavisi bağlamında ilk etapta hastanın öyküsü dinlenmekte olup hastalığın belirtileri tespit edilmeye çalışılır. Ardından fizik muayeneler ve uyku testleri yapılır. Hastalığın teşhisinin konulması sonrasında ilaç tedavisine geçilir. Hasta içi bilgilendirme yapılır ve hastanın gece uykusunu bölen bütün faktörlerden azaltılması istenir. Bu tedavi yöntemleri ile hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. Kişiye planlı bir gündüz uykusu hazırlanmakta olup bu sayede uyku döngüsünün düzene girmesi sağlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.