Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Öğle Uykusunun Beyne Olumlu Etkileri Nelerdir?

Öğle Uykusunun Beyne Olumlu Etkileri Nelerdir?

Bilindiği üzere uyku, bir vücut için oldukça önemli işlevlere sahip. Uyku sırasında iken hücreler yenilenmekte olup hücrelerde iyileşme görülüyor. Bunun yanı sıra uyku esnasında insan stresten uzaklaşıp dinlenmekte, bu ise yeni bir güne hazırlanmayı kolaylaştırmaktadır. Yetersiz uykunun ise vücut için zararlı etkileri olduğu bilinmektedir.

Birçok insan, öğle vakti dinlenebilmek adına kısa süreliğine uyumakta ve bu sayede kendisini yenilenmiş hissetmektedir. Çok eski dönemlerden beri insanların öğle uykularıyla vücutlarını dilendirdiği bilinmektedir. Hatta Sieste uykusu olarak bilinen Yunanlılardaki öğle uykusu, eski dönemlerde ön plana çıkmakta idi. Peki ama öğle uykusu kaç dakika olmalıdır? Öğle uykusunun faydaları nelerdir?

Öğle Uykusunun Süresi

Öğle uykusundan verim alabilmek adına belirli bir süre uyumak ve fazla uykudan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü fazla uykunun da çeşitli zararları vardır. Öğle uykusu süresi için aşağıdaki hususları bilmek gerekir:

  • Öğle saatlerinde kişinin üzerinde bir uyuşukluk var ise 10-20 dakikalık uyku yeterli olacaktır. Kısa bir şekerleme ile birlikte kişi, içerisinde bulunduğu uyuşukluktan kurtulmuş olacaktır.
  • Kişi kendini stresli ya da öfkeli hissediyorsa eğer 60 dakikalık bir şekerlemede bulunmalıdır. Bu sayede dürtüsellik azalacak ve ezberleme güçlenecek. Bu uyku ile birlikte kitap okuma eyleminden çok daha fazla verim alınmaktadır.
  • Kişi kendini bunalmış hissediyorsa eğer 90 dakikalık bir uyku kişiye oldukça iyi gelecektir. Bu uyku ile birlikte kişinin yaratıcılığı gelişmekte olup uyku sersemliğinde de azalma olmaktadır.

Öğle Uykusu Faydaları

Öğle uykusunun pek çok yararı bulunmaktadır. Yetişkinlerde öğle uykusu oldukça önemli olmakla birlikte daha önce de dediğimiz gibi uyku süresini belirli kriterlere göre belirlemek gerekmektedir. Öğle uykusunun faydaları genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Öğle uykusu beyne çok faydalıdır.
  • Kişi kendini iyi hisseder.
  • Zihinsel uyanıklık ve motor performansında artış meydana gelir.
  • Muhakeme ve reaksiyon süresi gelişir.

Öğle uykusunun faydalarından ötürü kişilerin 13.00 gibi şekerleme yapması çok önemlidir. Erken uyanan bireyler için 13.00 öğlen uykusu için en iyi zaman dilimidir. Bunun yanı sıra gece geç yatıp geç kalkan bireyler için ise tavsiye edilen öğle uykusu saati 15.00’dir. Uzmanlar, 16.00’dan sonra öğle uykusunu kesinlikle tavsiye etmemektedir. Bu bağlamda belirlenen saatler içerisinde şekerleme yapmak beyne çok faydalıdır. Beyin sağlığı için öğle uykusu, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.