Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Yoganın Faydaları

Yoganın Faydaları

Yoga, kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak daha güçlü hale getiren bedeni ve ruhsal gelişmeyi güçlendirmeye yardımcı olma konusunda çok etkilidir. Bu öğretimin benzersizliği, düzenli uygulamaların bir sonucu olarak, bedenin fizyolojik sistemlerin koordineli çalışmasını sağlaması ve zihinsel dengenin kazanılması, içsel uyum ile yönetilmesi kabiliyetinin gelişmesidir.

5000 yıl önce Kuzey Hindistan’da ortaya çıkan yoga, insanlığın ilk tarihinden, günümüze kadar görülmemiş derecede uzun bir yol kat eden evrensel bir şifa kompleksidir. Yoganın faydalı özellikleri değişkendir. İşte bunlardan bazıları:

Vücut Sağlığı

Yoga dersleri tüm vücut üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir. Ancak, her egzersizde olduğu gibi, diğerlerinin önünde teşvik edilen kendi öncelikli alanları vardır. Bu öncelikte omurga yer alıyor. Çoğu yoga asanaları esnekliğini geliştirir ve kronik ağrıları azaltır. Ayrıca omurgayı düzleştirir ve duruşu geliştirir. Asanaların uygulanması sonucunda iç organların ve kan dolaşımının masajı, özellikle büküm pozları yapılırken, eski kan organlardan sıkıldığında ve yenileri geldiğinde gerçekleşir. Böyle bir etki, sindirim, endokrin, kardiyovasküler ve bağışıklık sistemlerini olumlu yönde etkiler. Ters asanalar beyine iyi kan akışı sağlar ve bu da performansını arttırır.

Yukarıdaki avantajlar göz önüne alındığında, dikkate değer olan yoganın önemli bir özelliğinin dolaşım sistemini ve dolayısıyla tüm organizmayı iyileştirerek tam olarak gençleştirici etkisinde yatmasıdır. Asanaların uygulanması kan akışını, hemoglobini ve kırmızı kan hücrelerinin seviyesini arttırır. Bu da hücrelere daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar ve verimi arttırır. Yoga, kanı inceltmeye yardımcı olur. Bu durumda kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Yoga dersleri çeşitli kas grupları üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir. Ortak çalışmalarının dengesini oluşturur ve bazı asanalar diğer fiziksel aktivite türlerine erişilemeyen derin kasları etkiler. Kasların yanı sıra, yoganın iyileştirici etkisi eklemlere ve bağlara uygulanır, esnekliği arttırır ve güçlendirir. Bütün bunlar vücudu daha elastik yapar.

Psikolojik Eğitim ve Rahatlama

Yoga, zihni eğitmek için ve aynı zamanda tam bir psikolojik dinlenme için mükemmel bir araçtır. Stresten kaynaklanan ruh hali değişikliklerini ortadan kaldırır. Meditatif bir uygulama biçimi zihin ve bedeni eşitler, fiziksel rahatlama ve duygusal iyileşme sağlar. Yoga, nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğreten nefes egzersizleri sistemine odaklanır. Bu pratik yöntemler zihni sakinleştirir. Vücut ve ruh üzerinde genel bir iyileştirici etkiye sahiptir. Yoga, zihinsel rahatlamayı, sinir sisteminin geri kalanının sağlanması nedeniyle sakin bir durumu ve sakinliği teşvik ederek uykuyu normalleştirir. Aynı zamanda, düzenli asana performansı ve özellikle nefes egzersizi pranayama, içsel dünyanıza konsantre olmanızı sağlayarak manevi anlamda daha güçlü olmanızı sağlar. Yoga yaparak, bir kişi kendini tanımayı öğrenir, kendi bedeninin olanaklarını keşfeder. Bu yeni kişisel gelişim sınırları bir güven, sakinlik ve uyum hissi verir.

Uyarı: Kronik hastalıklar, omurganın veya eklemlerin kronik yaralanmalarının varlığında asanaları uygulamadan önce bir doktora danışmanız gerekir!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.