Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

İltihaba İyi Gelen 8 Etkili Bitkisel Çözüm

13.02.2021
2.282
İltihaba İyi Gelen 8 Etkili Bitkisel Çözüm

Pek çok insanın sıkıntı yaşadığı iltihap sorunu için bitkisel çözümler bulunmakta olup bu çözümler sayesinde iltihap sorunu giderilebilmektedir. Birçok bitki sayesinde iltihap kısa sürede giderilebilmekte olduğu için bu sorunla baş etmesi gereken insanların bir kısmı bitkisel formüllerden yararlanmaktadır. İltihaba ne iyi gelir sorusu bağlamında 8 etkili bilimsel çözümün olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

İltihaba İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Vücudun farklı alanlarında ortaya çıkan iltihaplanma, kan damarları ile beslenmek olan dokuların hasarlar karşısında verdikleri tepki olarak tanımlanmaktadır. İltihaplanma vücudun şu bölgelerinde kendini belli etmektedir:

  • İdrar yolunda meydana gelen iltihaplanma şiddetli ağrılara sebebiyet verir.
  • Boğaz yolu ve bademciklerde oluşan iltihaplanma ses kısıklığı sorununu beraberinde getirir.

Bu ve bunun gibi alanlarda ortaya çıkan iltihaplanmanın vücuda çeşitli etkileri bulunmaktadır. İltihaplanma sorunu ile baş edilebilmesi için ön plana çıkan ilaçların doktor tavsiyesine kullanılması gerekmektedir. Fakat ilaç dışında çeşitli bitkisel çözümler de bulunmaktadır. İşte iltihaba iyi gelen 8 etkili bitkisel çözüm!

Zencefil

Zencefil

Sağlık için oldukça faydalı olan zencefil, iltihaplardan kurtulmaya da yardımcı olmaktadır. Birçok insan zencefil iltihap için iyi midir şeklinde bir soru sormakta olup bu sorunun cevabını merak etmektedir. Birçok faydası ile ön plana çıkan zencefil süt ya da su ile tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra yoğurt ile tüketildiğinde iltihabın temizlenmesi adına oldukça etkilidir.

Karanfil

Karanfil, kişinin çeşitli hastalıklardan korunmasını sağlayan bitkilerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan ojenol sayesinde kalp hastalıklarından ötürü meydana gelen damar iltihapları giderilebilmektedir. Günde bir adet karanfilin ağızda bekletilmesi, iltihabın temizlenmesini olanaklı hale getirmektedir.

Sarımsak

İltihabın temizlenmesinde oldukça etkili olan sarımsak, aynı zamanda kuvvetli bir antibiyotik besin olarak karşımıza çıkmaktadır. İltihaba iyi gelen besin bağlamında ön plana çıkan sarımsağın solunum ve veya bağırsak hastalıklarında çiğ şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra sarımsak yağı eklemlerdeki iltihabın kesilmesi için tüketilebilmektedir.

Limon

Bağırsakları ve kanı temizleyen bir besin olan limon, aynı zamanda C vitamini kaynağıdır. İltihabın giderilmesinde de etkili olan limonu kür şeklinde ya da su ile karıştırarak tüketmek mümkündür. Bunun yanı sıra limonu çiğ olarak tüketmek de iltihabın temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Nar Suyu

Antioksidan maddeler bakımından oldukça güçlü bir meyve olan nar, vücuttaki iltihabın atılmasına da yardımcı olmaktadır. Nar suyu tüketimi ile birlikte iltihabın giderilmesi önlenmekte olup bu sayede vücutta bir rahatlama meydana gelmektedir.

Tarçın

Damarların temizlenmesini sağlayan tarçın, aynı zamanda antioksidan maddeler bakımından zengin bir bitkidir. Ekrem iltihapları ve idrar yolunda oluşan iltihaplar bakımından oldukça etkili olan tarçın, süt ya da yoğurt içine eklenerek tüketilebilmektedir.

Biberiye

İltihaba iyi gelen besin kapsamında ön plana çıkan biberiye, antioksidan bakımından zengin olan bir bitkidir. Aynı zamanda antibakteriyel bir özelliğe sahip olan biberiyenin iltihabı temizleme konusunda oldukça başarılı olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Biberiye çayı içmek, var olan iltihabın kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.

Zerdeçal

Bitkinin içerisinde yer alan kurkumin, iltihap konusunda oldukça başarılı olmasını sağlamakta olup iltihap sorunu ile baş başa olan kişilerin bu bitkiyi tüketmesi tavsiye etmesi gerekmektedir. Kuvvetli bir antibiyotik etkiye sahip olan zerdeçalın tüketilmesi ile birlikte iltihaptan kurtulmak mümkündür.

Birçok insan en iyi iltihap kurutucu hap konusunda araştırma yapsa da hap kullanımı kesinlikle doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Fakat sağlığa faydalı bitkiler ile iltihabın doğal yollardan kurutulması olanaklıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.