Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Menengiç (Çitlembik) Tohumunun Faydaları Nelerdir?

19.08.2021
2.388
Menengiç (Çitlembik) Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Hayvanların en sevdiği yabani meyveler arasında yer alan çitlembik meyvesi, menengiç ağacında yetişmektedir ve çok uzun yıllardan beri insanlar tarafından tıp dünyasında kullanılmaktadır. Menengiç (çitlembik) tohumunun faydaları, sağlık ile ilgili olan bireylerin ilgisini çeken konular arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kahve yapımında da kullanılan bu meyvenin insanlar için sağladığı yararlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Kanser hastalıkları ile mücadele eden pek çok bireyin bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu görülmektedir. Bu durum da kişilerin çevresel faktörlerden kolaylıkla etkilenmesine neden olabilmektedir. Ancak günlük olarak tüketilecek A vitamin grubuna ait besinler, kişilerin zayıf olan bağışıklık sistemlerini güçlendirecektir. Örneğin çitlembik tohumundan üretilen kahveden günde 1 fincan içmek kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Günümüzde hemen hemen herkesin karşılaştığı idrar yolu enfeksiyonları, yaşam kalitesini kötü şekilde etkilemektedir. Tuvalete çıkmayı etkileyen bu rahatsızlık, oldukça ağrılı ve sancılı ilerlemektedir. İltihaplara iyi gelmesi iyi bilenen çitlembik tohumu hem kahve olarak hem de baharat olarak tüketildiğinde bu süreç kolaylıkla aşılabilmektedir. Ayrıca çitlembik yağı da suya damlatılarak tüketilebilmektedir.

Menengiç Kahvesi Ne İşe Yarar?

Menengiç Kahvesi Ne İşe Yarar
Menengiç Kahvesi Ne İşe Yarar

Menengiç kahvesi ne işe yarar sorusu, kahve severler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Menengiç kahvesi, Türk kahvesine benzer şekilde hazırlanıp tüketilmekte olan, farklı aromaya sahip bir kahve türüdür. Menengiç ağacından elde edilen çitlembik tohumundan üretilmekte olan menengiç kahvesi, pek çok faydaya sahiptir.

Sindirim sorunları ile baş etmek durumunda olan kişilere tavsiye edilen besinler arasında yer alan menengiç kahvesi, düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sorunlarına iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra yemek yedikten sonra midedeki asit oranının artması ile meydana gelen hazımsızlık da bu kahve sayesinde çözüm bulmaktadır.

Güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olan menengiç kahvesi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde de büyük rol oynamaktadır. Menengiç kahvesinden geriye kalan telve de fayda sağlayan ve kullanılabilen durumlar arasında yer almaktadır. Kahveden kalan telve cilde maske olarak uygulandığında ciltte canlanma ve arınma hissi görülmektedir. Kısacası menengiç kahvesi hem tüketildiğinde hem de uygulandığında insanlar için büyük fayda sağlayan besin grupları arasında yer almaktadır.

Menengiç (Çitlembik) Tohumu Nerede Yetişir?

Birçok faydaya sahip olan çitlembik tohumunun nerede yetiştiği merak edilen konular arasında görülmektedir ve bazı kişiler menengiç (çitlembik) tohumu nerede yetişir başlığı sayesinde araştırma yaparak bilgi edinmektedir. Ülkemizde de üretimi yapılan bu bitkinin geçmişi ve genel olarak hangi bölgelerde üretildiği sıkça incelenenler arasındadır.

Killi ve kireçli topraklarda rahatlıkla yetiştirilebilen menengiç meyvesi, Akdeniz ve Batı Asya bölgelerinde üretilmektedir. Sıcak iklimleri daha çok seven bu bitki türü ülkemizde ise;

  • Kahramanmaraş
  • Şanlıurfa
  • Adıyaman
  • Gaziantep illerinde yetiştirilmektedir.

Bunun yanı sıra Akdeniz kıyılarında da yetiştiği bilinmektedir. Ülkemizde hem üretimi hem de tüketimi oldukça yaygın olmakla birlikte, severek kullanan kişi sayısı da tahmin edildiğinden daha fazladır. Pek çok faydaya ev sahipliği yapan bu meyve ve tohumları insan sağlığı için oldukça yararlıdır. Uzman görüşler tarafından da desteklenen kullanımı, kişilerin ilgisini çeken konular arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.