Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Yoga Nedir

21.04.2020
517
Yoga Nedir

Yoganın oldukça köklü bir tarihi vardır. Yoga, beş bin yıldan fazla bir süre önce, Hindistan’da doğdu. Yaratıcısı Shiva veya Dans Kralı Natarája’dır. Yoga felsefesi birlik sağlamaya dayanır. Yani beden, zihin ve duyguları birbirine bağlar.

Bu teknik, uygulayıcılarını yoğun bir rahatlama, psişik sakinlik, içsel çekilme, zihinsel berraklık ve iç algı durumuna yönlendirir. Aynı zamanda, fiziksel organizmanın artan esnekliğine ve canlılığına katkıda bulunur.

Zaman geçtikçe, Shiva, öğrencilerini nesilden nesile sadakatle aktarılan bu antik sanatı sürdürmek için hazırlıyordu. Bugün, bir veya daha fazla özelliklere vurgu yaparak birbirinden ayrılan çeşitli Yoga türleri vardır.

Ásanas

Bu yoga tekniğinde, fiziksel egzersizler organizmayı güçlendirir, hareketliliği yoğunlaştırır ve çeşitli hastalıkların görülme sıklığından uzaklaştırıcı bir etki sunar. Bedensel zararları önlemek için tüm vücut farkındalığı ile gerçekleştirilirler. Bu yöntem ayrıca hayati akışı kesintiye uğratan gerginlik noktalarının serbest bırakılmasına olanak verir.

Pránáyáma

Bu teknikte solunum kasları önceliklidir. Akciğerlerin oksijeni daha iyi emebilmesi ve temiz havayı vücudun içinde en doğru şekilde hareket etmesini sağlamak için egzersiz ve şartlandırılma tekniklerinden oluşur. Daha sonraki bir aşamada, duygusal beden aktive olur ve bu şekilde duygularımızla çalışmayı öğreniriz. İç uyumu sağlarız.

Yoganidra

Bu tekniğe göre, uygulayıcı, eylemlerinin farkında olarak kaslarını ve vücudun her noktasını rahatlatma alışkanlığına girer. Bu teknikte, belirli bir renk hayal edilmeye veya huzurlu bir yer, doğal bir manzara düşünülmeye çalışılır. Böylece çalkantılı gündelik sorunlardan arınma sağlanır ve daha sakin gerçeklerin algısına bir transfer yapılabilir.

Hareketsiz ve sessiz kaldığınız, kendinize daldığınız Meditasyon sayesinde, bir tür kendini tanıma durumuna, bedensel ve zihinsel farkındalığa, gerçek arzularımızın ve ihtiyaçlarımızın manevi vizyonuna ve gerçek duygularımıza ulaşmak mümkündür.

Yoga pratik olarak tüm bedenimiz üzerinde hareket eder, ancak onu diğer tekniklerden gerçekten ayıran şey, sadece yüzeyde değil, aynı zamanda eşit şekilde masaj yapılan tüm iç organlarda ve tüm hücrelerde bile hareket sağlamasıdır. Vücutta, sırt, göğüs, sindirim sistemi ve akciğerler bu teknik sayesinde rahatlatılır. Sık egzersizler, uygulayıcıya bir ferahlık duygusu ve eşsiz bir yaşam kalitesi getirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.