Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Koronavirüs Salgınında Psikolojik Sağlık

01.04.2020
1.165
Koronavirüs Salgınında Psikolojik Sağlık

Covid-19 ya da koronavirüs salgını, yalnızca fiziksel değil psikolojik sağlığımızı da tehdit ediyor. Salgın nedeniyle ciddi tedbirlerin alındığı şu zamanlarda hastalığın tehlikeli boyutlarını fark eden vatandaşlarımız evinden çıkmıyor. Uzun süreli biçimde evde kalmak ve salgının önümüzdeki süreçte nelere sebebiyet vereceğine dair belirsizlik ruh sağlığımızı önemli ölçüde etkiliyor.

Koronavirüs Günlerinde Psikoloji

Salgın günlerinde psikolojik olarak endişe ve korkuya bağlı yoğun bir stres içinde olabilirsiniz. Kendimize ve sevdiklerimize bir şey olacağına dair korku, hastalanacağımıza dair endişe, gelecek kaygısı hissedebilirsiniz.

Bunun yanında koronavirüs salgını, sürekli uyuma isteği, hiçbir şey yapmak istememe, zevk veren uğraşların zevk vermemesi, bunalma hissi ile beraber seyreden depresyon yaratabilir. Covid-19 salgını nedeniyle öfkeli hissedebilir, geleceğe dair belirsizlik içinde çaresiz hissedebilirsiniz.

Covid-19 Salgınında Psikolojik Sağlığımızı Nasıl Korumalıyız?

Koronavirüs salgını nedeniyle psikolojik olarak stresli hissetmenizde en önemli faktör olumsuz düşüncelerdir. Bu nedenle koronavirüs günlerinde olumlu düşüncelere odaklanın.  Bu günlerin bitmeyeceğini ve bir felaketle karşı karşıya kaldığınızı, yaşananlarla başedemeyeceğinizi düşünmek yerine, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın sizinle aynı duyguları ve yaşantıları paylaştığını ve bilim insanlarının bu duruma karşı çare aradıklarını fark edin.

Koronavirüs günlerinde psikolojik sağlığınız için;

  • Koronavirüs salgınının geçici olduğunu kabul edin.
  • Koronavirüs salgınında hijyen gibi kurallar ile kendinizi ve çevrenizi hastalıklardan koruyabileceğinizi unutmayın.
  • Sağlıklı beslenme ve evde düzenli egzersizler yaparak vücut direncinizi güçlü tutun, bu kendinizi iyi hissettirecektir.
  • İnterneti verimli kullanın. Aşırı internet tüketiminden kaçının.
  • Virüsle ve hastalık haberleri ile yaşamayın. Günde yalnızca bir ya da iki kez corona salgını ile ilgili haberlere bakın.
  • İnternet üzerinden yayımlanan çok sayıda video ya da içerikte, değişik hobilere yer verilmektedir. Bu hobilerden biri ile ilgilenmeye, bir hobi edinmeye çalışın.
  • Sanal olarak sevdiklerinizle bağlantıda kalın ve güvendiğiniz insanlarla zaman zaman yazışarak, duygularınızı paylaşın, onları anlamaya çalışın.

Koronavirüs günlerinin birgün biteceğini ve hayata kaldığınız yerden devam edeceğini, evinizde, bireysel yaşamınızda hayatın durmadığını ve mutlu olmak için hala sebepleriniz olduğunu unutmayın.  Sağlıklı günlere kavuşmak ümidiyle…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.