Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Kabızlığı Önlemek İçin Bitkisel Kür

01.04.2020
5.171
Kabızlığı Önlemek İçin Bitkisel Kür

Sağlıkla ilgili yaşanılan her türlü sorun can sıkıcıdır.  Bazı problemler hayat kalitesini çok fazla etkilenmezken kabızlık gibi bağırsak sorunu yaşayan kişilerin gündelik yaşamları etkilenmektedir. Bağırsak fonksiyonları düzenli çalışan kişiler her gün ya da günaşırı düzenli olarak tuvalet ihtiyaçlarını gidermektedir. Peki, kabızlık nedir? ve bu sorunu önlemek için neler yapılmalıdır?

Bir kişinin kabız olduğunu söyleyebilmek için, 5 gün ve daha fazla süre dışkılama sorunu yaşıyor olması gerekir. Sadece beş gün ve daha fazla sürede dışkılama yapamamak tek başına kabızlık belirtileri değildir. Tuvalet ihtiyaçlarını giderirken çok fazla zorlanmak, ıkınmak, tam olarak boşaltım yapamamak da bağırsak faaliyetlerinde sorun olduğunun göstergesidir.

Kabızlık için neler yapılmalıdır

  • Günde en az iki buçuk litre olacak şekilde bol bol su içilmelidir
  • Her gün 1 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı tüketmek bağırsakları yumuşatır
  • Kuru kayısı ve kuru İncir ılık suyun içerisinde bekletilerek hem suyu hem de meyvesi yenmelidir.
  • Semizotu, ıspanak, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler bol bol tüketilmelidir.
  • Hareketsiz yaşam tarzı kabızlığı tetiklemektedir. Bu nedenle her gün en az 1 saat spor aktivitesi yapılmalıdır.

Şiddetli kabızlığı olanlar için bitkisel kür tarifi

Kısa süreli tuvalet problemi yaşayanlar beslenme düzenlerini değiştirerek, bol sıvı tüketerek, hareket ederek bu sorunlarını çözüme kavuşturulabilir. Ancak, on gün ve daha uzun süreli tuvalet sorunu yaşayan kişiler için kabızlığı önlemek için bitkisel kür tarifini, bitkilerin uzmanı olarak tanıdığımız kimyager profesör doktor İbrahim Saraçoğlu katılmış olduğu bir televizyon programında şu şekilde vermiştir.

10 adet portakal ağacından koparılmış yaprak bir su bardağı suyun içerisinde 12 dakika kadar kaynatılır. burada dikkat edilmesi gereken konu su kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika süre tutmalısınız. Kalan 2 dakikada kaynamaya kadar geçen süre olarak belirlenmiştir. su kaynadıktan sonra portakal yapraklarını atıp 10 dakika kaynamasını bekleyiniz. Bu suyu ılıdıktan sonra yavaş yavaş içiniz.

Kahvaltı yapıldıktan 1 saat sonra içilmesi tavsiye edilen bu suyun en fazla 4 gün uygulanması gerekmektedir. Daha sonra 10-15 gün ara verip tekrar uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.