Sağlık Hali – Güncel Sağlık Haberleri

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus, cinsel birleşmelerde kadınların istemsizce pelvik kaslarını istem dışı sıkmasından dolayı cinsel ilişkinin başarısız veya acılı, ağrılı sonuçlanmasıdır. Ülkemizde, bu hastalık oranı yüzde 10 olarak belirtilmiştir. Bu hastalık çağımızın hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık fiziksel bir hastalık değildir. Bu hastalık tamamen psikolojik bir hastalıktır.

Araştırmalara Göre ülkemizdeki kadınların bu hastalığı yaşamalarında ki en büyük neden cinsellik hakkında yanlış bilgileridir. Bir diğer konu ise aile baskısında oluşan travmalardır.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismusu olan bir kadın, cinsel birleşme sırasında bilinçaltında oluşan korkular yüzünden kaslarını sıkar. Bazı kadınlar panik atak ya da ağlama krizleri geçirebilirler. Bu hastalık sadece cinsel ilişki ile sınırlı değildir. Jinekolojik muayene olmak, fitil ya da tampon kullanımından korkanlar da bu belirtiler arasındadır.

Vajinismusun Evreleri Vardır

Vajinismusun ağırlığı duruma verdiği tepkilerden belirlenir. Tepkilerin ağırlığını 3 evrede anlatabiliriz;

1. evre, hastanın muayene koltuğuna otururken verdiği ağır tepkilerdir.

2. evre, muayene masasına kolayca oturan ama kontrolü zorlaştıran hastalardır.

3. evre ise muayene koltuğuna oturup kontrolünü olan ama hafif kasılmalarda bulunan hastalardır.

Vajinismus Tedavisi
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Vajinismus tedavisi için bu alanda eğitim almış doktorlar vardır. Bu hastalığın çözümü 5 ile 7 gün arasında değişmektedir. Hastaların verdiği tepkilere göre bu süre uzamaktadır. Bu tedavi süresinde erkeklere de kaygı ve korkularını yok edici tedavi uygulanmaktadır.

Vajinismus tedavisi için kesinlikle bir uzman yardımı alınmalıdır. Öncelikle hasta, bir kadın doğum doktoruna giderek fiziksel bir rahatsızlık var mı kontrol ettirmelidir. Sonrasında bu alanda eğitim almış doktor, hasta ile konuşarak hastanın bilinçaltında ki korkularına çözüm bulmaya çalışıyor. Bu evre bittikten sonra parmak egzersizleri uygulanıyor. Parmak egzersizlerini uygulamayan bazı doktorlarda bulunmaktadır. Bu hastanın evresine göre belirlenmektedir.

Doktorun yanı sıra erkeğin de eşine sabırlı ve destek olması tedavi yöntemlerinde en önemli noktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.